Poczekalnia dla podróżnych jak ośmiotysięcznik czyli miejska wyprawa z Kukuczką w tle.

Miejsce które z założenia służy jako schronie dla podróżnych oczekujących na autobus, może zmienić się na kilka godzin w górski szczyt. W jaki sposób?

 

 

1 grudnia gdy nasze miasto przykryła pierwsza pokrywa śniegowego puchu, uczniowie z rybnickich szkół wyruszyli na niecodzienną wyprawę. Stowarzyszenie Oświatowe „Rodzice-Dzieciom" prowadzące Społeczną Szkołę Podstawową im. J. Kukuczki, zainspirowane dokonaniami patrona szkoły, zorganizowało dla nich matematyczną grę miejską - "Wyprawę na Matma Parbat" (tzn. wyprawę na matematyczną górę). Zadaniem uczniów było wykonywanie zadań matematycznych na poszczególnych stanowiskach w centrum Rybnika będących symbolicznymi odpowiednikami 14 ośmiotysięczników. Projekt miał na celu pokazanie matematyki w innej perspektywie i uświadomienie uczestnikom, że matematyka jest wszechobecna w naszym życiu i otoczeniu, że dzięki niej myślimy logicznie i zauważamy prawidłowości. Ponadto, tej oryginalnej grze miejskiej, dzięki analogii do postawy prezentowanej przez patrona Szkoły Społecznej, Jerzego Kukuczkę, przyświecał ambitny cel wychowawczy - kształtowanie postawy życiowej zorientowanej na pokonywanie trudności, rozbudzanie zmysłu przedsiębiorczości, zaradności oraz postawy proaktywnej.

W grze wzięło udział blisko 80 uczestników, wśród których najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-€“ Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi nr 1: Martyna Rydzkowska, Filip Szewczyk oraz Michał Fojcik. Pomimo zmęczenia, doskwierającego chłodu i głodu, na mecie królowały pozytywne emocje, bo wszystkim udało się szczęśliwie wrócić i wręczyć jury mapę z zebranymi punktami i pieczątkami. Kubek ciepłego kakao i słodka bułka smakowały jak nigdy wcześniej!

Całe przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki matematycznej i górskiej pasji Joanny Piechaczek, nauczycielki matematyki w Społecznej Szkole Podstawowej-€“ pomysłodawczyni gry. Niezawodnego wsparcia udzielił koleżance zespół nauczycieli tej szkoły oraz rodzice uczniów i przyjaciele Stowarzyszenia, którzy wystąpili w roli wolontariuszy - opiekunów stanowisk. Ich zaangażowanie i pomysłowość uwiecznione na zdjęciach dowodzą, że także oni świetnie się bawili!

Infrastruktura Dworca autobusowego po raz drugi była elementem gry miejskiej. Ponadto poczekalnia dla podróżnych była już salą lekcyjną, miejscem występów artystycznych i różnorakich wystaw.


Powrót