Jednym z elementów przekazywania informacji na temat transportu zbiorowego dla podróżnych są monitory zamontowane w części autobusów. Od połowy maja 2015 roku, służą one do prezentacji szeroko pojętej sztuki.

„Galeria w autobusie" funkcjonuje w pojazdach o numerach bocznych 100, 101, 102, 103, 131, 132, 133, 134, 135, 136 (autobusy PPHU Kłosok), 3539, 3540, 3543, 3546, 3692, 3693, 3759, 3760, 3761, 3762, 3769, 3770, 3771, 3772, 3788, 3789, 3815, 3816, 3817, 3818, 3819, 3820, 3821, 3822, 3823, 3824 (autobusy PST Transgór S.A.).

Co o Galerii sądzą podróżni? - zapraszamy tutaj.


Zapraszamy do autobusów!

Czy można publikować w galerii własne prace? Chcemy by była ona dostępna dla każdego, kto chce pokazać swoje spojrzenie na szeroko pojętą sztukę. Aby zaprezentować swoje prace wystarczy skontaktować się z nami na adres email bezauta@ztz.rybnik.pl z hasłem "Galeria w autobusie" w temacie, poinformujemy o szczegółach.


Do tej pory w Galerii w autobusie zaprezentowano:

CZERWIEC 2015


Jako pierwsza swoje prace zatytułowane "Kobiety w obiektywie" zaprezentowała osoba na co dzień korzystająca z organizowanych przez nas linii Roksana Barchańska. To absolwentka Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Rybniku. Obecnie studentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Fotograf-amator. Laureatka konkursu fotograficznego „Kampus w obiektywie". Więcej jej prac znajdziecie tutaj.

Co mówi o swoich pracach?
"Pasjonuję się fotografią od dawna. Fotografię traktuje jako wyzwanie, cel aby z każdym dniem być coraz lepszą :) "

*****

Następnie na spacer po lesie zaprosiła nas Katarzyna Szymańska, autorka bloga www.swietegory.wordpress.com, na bazie własnych fotografii tworzy plakaty, pocztówki oraz biżuterię.

*****

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

LIPIEC 2015

Agnieszka Dudek, 19 -letnia absolwentka Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku. Oprócz fotografii, interesuje się grafiką komputerową oraz maluje. Fotograf - Amator.

*****

Karolina Sorychta - zakochana w swojej „małej ojczyźnie" Stodołach, czujna obserwatorka otoczenia. Świat widziany swoimi oczami przez pryzmat obiektywu fotograficznego zmienia w magiczną krainę, która jest miejscem schronienia marzeń i wyrazem podziwu dla piękna codzienności ukrytej w tajemnicy kontaktu z otoczeniem.

*****

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

SIERPIEŃ 2015
 
W miesiącu sierpniu 2015 r. sięgaliśmy po raz pierwszy również do literatur. „Pan Tadeusz" to tytuł znany nie tylko w granicach naszego kraju. Kto z dorosłych Polaków przyzna się, że go nie czytał, a choćby nie zna? Światowa premiera dzieła Adama Mickiewicza na monitorach Galerii była okazją na przypomnienie sobie głównych wydarzeń opisanych w książce.

 

*****

Wakacje to czas podróży. Ich celem jest zazwyczaj wypoczynek, „naładowanie baterii na resztę roku", ciekawe spotkania, wspólne spędzanie czasu, znalezienie chwili na refleksję. W sierpniu to drugi z tematów prezentowanych w Galerii: „Pięć takich dni w roku - czyli krótka dokumentacja fotograficzna spotkania kilku tysięcy ludzi na wspólnej drodze do wspólnego celu."

*****

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

WRZESIEŃ 2015

Dzięki „Galerii w autobusie" przedłużamy również wakacyjny czas i razem z autorami bloga www.trzyrazym.pl udamy się do takich miejsc, jak na przykład Lizbona, Bolonia, Paryż.
 
*****
 

Dalszy ciąg serii „Klasyka literatury": ponadczasowe „Fraszki" autorstwa Mistrza Kochanowskiego.

*****

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****

PAŹDZIERNIK 2015

Malwina Porębska w wystawie pod tytułem „Śląskie klimaty" zaprasza do miejsc, które często można zaobserwować w sąsiedztwie tras linii autobusowych, przebiegających w okolicach Rybnika. Więcej jej fotografii można zobaczyć tutaj.

Wrzesień upłynął pod znakiem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jego graficzne podsumowanie to praca młodzieży uczęszczającej do rybnickiego Zespołu Szkół Ekonomiczno Usługowych. Cześć prac powstała po inspiracji wycieczką z której relację można zobaczyć tutaj.

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

*****

LISTOPAD 2015

By wnieść się w górę, człowiek musi skorzystać z technik i wykorzystać ją do budowania „stalowych ptaków". Lotnictwo, bo o nim mowa, można postrzegać na wiele sposobów.

„Moje lotnictwo" to tytuł prac, które przedstawia na monitorach Adam Nogły. To pasjonat lotnictwa, spotter, fotograf-amator, uwielbia zapach nafty lotniczej, który na swoich zdjęciach pragnie zachować piękno ogromnych, grzmiących stalowych ptaków.


W naszej kulturze, chyba każda kobieta przynajmniej raz w życiu zakłada specyficzną, białą sukienkę. Jej lekki krój, łagodny kolor i delikatność są symbolami towarzyszącymi w szczególnym dniu.

Tą tematykę porusza w swojej wystawie Andrzej Gontarz, znany głowinie jako „avionation photographer". Wystawa „Biała sukienka" to właściwie opowieść o tym, na ile sposobów można ubrać kobietę wykorzystując ten wdzięczny kolor.

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****

GRUDZIEŃ 2015

Artystyczne spojrzenie na kobietę oraz bajka nie tylko do opowiadania w autobusie.

Druga odsłona prac Roksany Barchańskiej. Beauty and height, czyli piękna Paulina M. w sesji na wysokości.

Jej zdjęcia otwierały „Galerię w autobusie". Dalsza publikacja jest dowodem na ciepłe ich przyjęcie wśród podróżnych. Teraz zapraszamy w wizualną podróż na wysokość kilku metrów, by zobaczyć jak poprzez obiektyw uchwyciła charakter kobiety.

Opowiadać można wszędzie, czyli baśnie świata w autobusach.

Świat baśni to nie tylko bracia Grimm, nie tylko Opowieści Babci Gąski, nie tylko historie spisane przez Hansa Christiana Andersena. Ludzie opowiadali sobie cudowne historie zawsze, na każdej szerokości geograficznej. Z kilkoma okruchami tego baśniowego bogactwa będą mogli zapoznać się pasażerowie autobusów ZTZ Rybnik, dzięki projektowi „Baśnie Świata".

Już od grudnia w autobusach zagoszczą opowieści o sprytnych królikach i strachliwych słoniach, o głupich mędrcach, odważnych łucznikach i magicznych skarbach. Z Afryki, Skandynawii, z mongolskiego stepu i syberyjskiej tundry, z pałaców władców Persji i spod polskiej strzechy. Opowieści dla podróżników młodszych i starszych.

Historie, które przede wszystkim wzbogacają, często po prostu bawią, czasem uczą. Historie, które z autobusu można zabrać ze sobą do domu, opowiedzieć znajomym w formie anegdoty, lub dzieciom do snu. Historie, które zabierają czytelnika w podróż po własnej wyobraźni. Daleko, daleko od miejsca, gdzie siedzi - w krainę nieskrępowanej cudowności.

„Baśnie w autobusie, to forma eksperymentu - mówi Mateusz Świstak, odpowiedzialny za przygotowanie planszy z baśniami - zastanawiało nas, czy da się zapisać daną historię tak, żeby osoba podróżująca ciągle miała wrażenie, że ktoś opowiada jej bajkę na żywo"

Materiał przygotowany został przez Mateusza Świstaka, opowiadacza i interpretatora baśni. Autora bloga basnienawarsztacie.pl
Projekt „Baśnie świata" jest emitowany pod patronatem Biblioteki Śląskiej.


Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

*****

STYCZEŃ 2016

Najwspanialsze rzeczy na świecie: dla wielu są to góry dla innych ... dowiadujemy się z kolejnej bajki emitowanej w cyklu Baśnie Świata.

Mierzymy wysoko. Wystawa fotografii autorstwa Anny Fojcik pokazująca monumentalne piękno gór. Wszystkie prace można by opisać jednym zdaniem: Wspaniałe widoki połączone harmonicznie w taki sposób, by skupić się zarówno na detalach jak i ogólnym pięknie przyrody.

Niebosiężne szczyty od zawsze skłaniały do zadumy nad tym co wieczne. Kontakt z nimi dostarczał skrajnych uczuć: od strachu i ucieczki przed ich ogromem do niemożności oderwania od nich oczu i pragnienia zdobycia każdego z nich.
Ich domena to silny kontrast pomiędzy wyniesioną twardą skałą, okutą często lodem i przykrytą śniegiem a halami wypełnionymi zielenią traw i intensywnymi kolorami kwiatów.

Fotografie Ani to przedsmak tego co można poczuć wybierając towarzystwo gór: orzeźwiające czyste powietrze, zapach łąk, rześkość krystalicznej wody, szum wiatru w iglastych smrekach.

 

Barwne ilustracje, lekki humorystyczny test i oczywiście morał to wszystko w bajce zinterpretowanej przez Mateusza Świstaka. Z dżungli po której zając ugania się za słoniem zabiera nas na przyjecie do królewskiego pałacu.

Kolejna opowieść z cyklu „Baśnie Świata" to krótki epizod z przyjęcia na którym jednym z gości jest Bahlul: człowiek głupi ale lubiany przez wszystkich.

Projekt „Baśnie świata" jest emitowany pod patronatem Biblioteki Śląskiej.

 

Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****

LUTY 2016

Pociągi w autobusie i polowanie na słońca.

Na monitorach Galerii prezentujemy fotografie Sebastiana Pańczyszyna. Można na nich zobaczyć między innymi „starszego brata" komunikacji autobusowej, a więc pociągi.

Kilka słów o autorze:

„Pochodzę z Dolnego Śląska, a od 10 lat mieszkam w Rybniku. Od zawsze pasjonują mnie kolej i autobusy. 6 lat temu postanowiłem pokazać ludziom moją pasję, fotografując obiekty mojej pasji. Zacząłem robić zdjęcia oraz filmy i pokazuję je na swoich galeriach internetowych."

Wraz z autobusową galerią baśni, tym razem czeka podróżnych wyprawa na nieprzebyte stepy mongolskie, gdzie pośród jurt, wraz z jednym z tamtejszych herosów przyjdzie im mierzyć się ze słońcem... a nawet kilkoma słońcami. Podróżni dowiedzą się, skąd wziął się pierwszy zachód słońca i dlaczego jaskółki mają rozdwojone ogony.

Baśń przygotował jak zawsze Mateusz Świstak z Baśnie na Warsztacie. Cykl objęty jest patronatem Biblioteki Śląskiej.


Tutaj dostępny artykuł w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

*****

MARZEC 2016

Baśniowy cykl w odrobinę innej formule. Opowieść Mateusza Świstaka, podejmująca temat poszukiwania przez człowieka dobra w własnej osobie.

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****

MAJ 2016

Fotografii autorstwa Zbigniewa Żupy: ludzie i nieodłączne w ludzkim życiu emocje, nastroje, uwiecznione chwile ulotne i te najważniejsze.
Mateusz Świstak z baśnienawarsztacie.pl i opowieść włoska „Królewna i żaba".

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

*****

CZERWIEC 2016

"Rybnik w oczach Jedenastki" prace autorstwa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w Rybniku. Połączenie fotografii i prac plastycznych znanych rybnickich obiektów.

Kolejna baśń tym razem z Chin: „Złodziej kaczki" zilustrowana i opowiedziana przez Mateusza Świstaka z baśnienawarsztacie.pl.

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****

WRZESIEŃ 2016

Magiczne uliczki, czarująca zabudowa to „Rybnicka architektura" a jednocześnie wystawa fotografii autorstwa Roksany Barchańskiej.

Mateusz Świstak z cyklem „Baśnie świata" zaprezentuje niemiecką opowieść „Rak".

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

*****

PAŹDZIERNIK 2016

Wystawa prac fotografii poświęconej wydarzeniom dla których głównym tłem są autobusy.

Opowieść induska „Kapelusznik i małpy" przygotowana przez Mateusza Świstaka w ramach cyklu „Baśnie świata".

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****

LISTOPAD 2016

„Ludzie" to tytuł wystawy fotografii autorstwa Sabiny Zeug.

 

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

*****


GRUDZIEŃ 2016

Wystawa ilustracji Pauliny Wojciechowskiej, studentki katowickiej ASP oraz Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych. Seria tematycznych prac wykonanych techniką mieszaną w ciągu 2015 i 2016 r.

 

 

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

*****

 

STYCZEŃ 2017

 

Na monitorach „Zimowe inspiracje” uczniów Szkoły Społecznej im. J.Kukuczki.

 

Tutaj dostępny plakat w serwisie „Kulturalny Rybnik"

 

 

ZTZ Rybnik | Kontakt | BIP | Rozkłady jazdy | RODO | Deklaracja dostępności
© Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku, wszelkie prawa zastrzeżone.